Přihlásit se

Přihlašte se pomocí Facebooku

Nebo se přihlašte pomocí emailu

E-mail

Heslo

Chybné přihlášení!

Zapomenuté heslo

 Zavřít

Registrace nového uživatele

Zadejte údaje o hlavním kontaktu vašeho gymu.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů o gymu.

Zadejte hlavní údaje o kontaktu na vás.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů trenéra.

Uživatel s tímto e-mailem je již zaregistrován.
Zvolte si jiný e-mail.

Vyplňte všechny požadované údaje.

Heslo musí mít alespoň 5 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

 Přidat uživatele

Děkujeme za registraci!
Zkontrolujte svůj e-mail, kde naleznete pokyny k aktivaci svého účtu.

 Zavřít

Voucher zdarma

Pro získání voucheru je nutné se

 Zavřít

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj e-mail

 Odeslat

Odesláno. Zkontrolujte Vaši e-mailovou schránku

Hubnutí

Kokosová voda (Pure Coco): Zázračný elixír života a hit celebrit na hubnutí

Kokosová voda (Pure Coco): Zázračný elixír života a hit celebrit na hubnutí

Produkty z kokosu se těší stále více rostoucí oblibě a je to dobře a správně. Jakmile je to z kokosu a nejlépe jen z něho bez použití dalších přísad, bude to hrát ve váš prospěch. Může se jednat o kokosový olej, kokosové mléko, kokosovou vodu a další. My se dnes zaměříme právě na poslední zmiňovanou, tedy kokosovou vodu.

Z čeho se kokosová voda získává?

Kosová voda pochází z kokosových ořechů z Filipín a Brazílie. Konkrétně z mladých, zelených kokosových ořechů, jejichž stáří je mezi 5 až 7 měsíci. Do ořechu se voda dostává postupnou a dlouhou cestou skrze vlákna stromu a obsah vody v jednom ořechu se pohybuje od 200 do 1000ml. Dlouhou cestou do ořechu získává svou čistotu a jedinečnost.

Co kokosová voda obsahuje?

Na českých webech často naleznete tvrzení typu tolikrát a tolikrát vyšší obsah toho a toho. Pokud jste trochu nedůvěřivý k těmto tvrzením jako já a dáte si trochu námahy a zabrousíte na zahraniční weby, kde jsou informace o výživě mnohem bohatší zjistíte, že v případě kokosové vody jsou tato tvrzení skutečně pravdivá. Kokosová voda je velmi bohatá na elektrolyty sodík (105mg) a draslík (250mg). Pro srovnání, velmi populární potréninkový banán obsahuje sodíku zanedbatelné množství (1mg) a draslíku téměř stejné množství jako kokosová voda (300mg), ovšem za současného 7x vyššího obsahu cukru u banánu. A například můj velmi oblíbený iontový nápoj, který složením patří rozhodně k těm lepším obsahuje sodíku 37mg a draslíku 64mg, je to tedy zhruba 4x méně než 100g kokosové vody. Elektrolyty hrají zásadní roli v ph organismu, bojují proti jeho zakyselení důsledkem tréninku a životního stylu. Kromě elektrolytů jsou v kokosové vodě bohatě zastoupené minerály, další důležitá a dost opomíjená skupina látek. Nejvíce známý je asi hořčík neboli magnésium, ten je v kokosové vodě v množství 25mg/100ml. U hořčíku spíše než množství hraje roli jeho využitelnost, nelze tedy 100% přírodních 25mg hořčíku srovnávat se 100mg hořčíku ve formě oxidu jak nejčastěji bývá v lékárnách k dispozici. Z dalších minerálů jsou obsaženy vápník, železo, měď, mangan a zinek. Samozřejmě nechybí ani bohaté spektrum vitamínů jako jsou vit C, A, E, K, které jsou i antioxidanty a další, například niacin, pyridoxine, riboflavin a thiamin. Celé spektrum ještě završují látky nazývané fyto nutrienty. Už jsem se o nich zmiňoval ve článku o superfoods (kam mimochodem kokosová voda jasně patří).

Jak kokosová voda chutná a kdy se hodí nejvíce?

Chuť kokosové vody je taková slano-sladká, ale velice příjemná. Je to její přirozená chuť a není tedy potřeba ji dále jakkoliv dochucovat. Je lehce bíle zakalená.

Vhodná k pití je samozřejmě v průběhu celého dne, ale pokud bychom si měli vybrat nějak blíže tak nejvhodnější bude popíjení v průběhu fyzické aktivity díky její schopnosti pomocí elektrolytů udržet naše pH neutrální. Poskytne nám také důležitou hydrataci a bude velkým pomocníkem pokud při cvičení trpíte křečemi. Toto nám přinese nejen zlepšení v průběhu výkonu, ale také v následné potréninkové regeneraci. Budeme tak dříve schopni dalšího tréninku nebo další trénink odjet tvrději.

Hodí se výborně i do diety, díky nízkému obsahu cukru a obsahu látek podporující tukový úbytek.

V netréninkové dny se skvěle hodí hned ráno jako jedna z přísad ranního shaku nebo smoothie, ale i samotná pro nakopnutí organismu. Eventuálně před spaním, dodá dostatek minerálu a dalších látek pro podporu spánku, regenerace a díky nízkému obsahu cukru neohrozí přirozenou produkci růstového hormonu ve spánku.

@Ondřej Partyngl