Přihlásit se

Přihlašte se pomocí Facebooku

Nebo se přihlašte pomocí emailu

E-mail

Heslo

Chybné přihlášení!

Zapomenuté heslo

 Zavřít

Registrace nového uživatele

Zadejte údaje o hlavním kontaktu vašeho gymu.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů o gymu.

Zadejte hlavní údaje o kontaktu na vás.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů trenéra.

Uživatel s tímto e-mailem je již zaregistrován.
Zvolte si jiný e-mail.

Vyplňte všechny požadované údaje.

Heslo musí mít alespoň 5 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

 Přidat uživatele

Děkujeme za registraci!
Zkontrolujte svůj e-mail, kde naleznete pokyny k aktivaci svého účtu.

 Zavřít

Voucher zdarma

Pro získání voucheru je nutné se

 Zavřít

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj e-mail

 Odeslat

Odesláno. Zkontrolujte Vaši e-mailovou schránku

Sportovní výživa

Superfoods

Superfoods

Jak asi všichni tušíme a uvědomujeme si, dnešní doba a celkově moderní způsob života hraje tak trochu proti nám. Respektive hrajeme sami proti sobě. Počínaje znečištěným prostředím, neustálým stresem (fyzickým i psychickým), nedostatkem odpočinku, přes používání spousty ryze chemické kosmetiky až k nevhodnému stravování opět plnému chemie. Ani samotný sport, tím spíš na soutěžní úrovni se zdravím nemá moc společného. Konkurence je obrovská a i na soutěžích pro „začátečníky“ je potřeba opravdu velkého nasazení napříč sporty.

Naštěstí tu máme přírodu. Někdy se možná až zbytečně ženeme za zázračnými pilulkami s co možná nejbrutálnějším názvem a přitom přehlížíme to nejlepší co nám je příroda schopna nabídnout. Řeč je o takzvaných superfoods, nebol-li super potravinách. Naprosto dokonalé, nutričně bohaté, plné vitamínů, antioxidantů, minerálů, navíc v těch pro lidský organizmus nejvyužitelnějších formách. V převážné většině ještě v bio, organic a raw kvalitě což podtrhuje jejich kvalitu, těžko hledat něco víc. Jsou tedy z podstaty věci nevhodné k tepelné úpravě jako pečení apod.

Slovo superfood asi už kde kdo z vás slyšel, ale pojďme si představit několik konkrétních a něco málo si o každém z nich říci.

Acai

Jak už bývá všeobecně u super potravin zvykem, jsou to potraviny s tradicí mnoha staletí používání, jejich účinky a smysluplnost je tedy ověřena generacemi. Není tomu jinak ani u Acai, jsou to naprosto jedinečné bobule, které obsahují velké množství antioxidantů a fytonutrientů. Fytonutrienty jsou tu samozřejmě odjakživa, ale až v poslední době se na jejich výzkum zaměřuje řada studií. Zjednodušeně jsou to látky, které mají za úkol rostlinu ochránit a to proti chorobám, jedům, záření, suchu a dalším nástrahám, které je (stejně jako nás) potkávají. Acai bobule mají velmi vysoké skóre ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Obsahuje vitamíny skupiny B, elektrolyty a stopové prvky, které působí proti zánětům, kterých mají sportovci celou řadu. Vysokým obsahem antioxidantů také podporuje imunitní systém.

Acai můžeme najít v koncentrovaných formách a to nejčastěji v tabletách nebo prášku určeném k přímé konzumaci.

Nepražené kakaové boby

Jak už jsem zmiňoval, síla a kouzlo super potravin spočívá v tom, že nejsou tepelně zpracované. Pražené kakao zná asi každý, ale nepražené kakaové boby už tak rozšířené nejsou. Při prvním ochutnání jsou nakyslé a hořké, ale už po chvilce se chuť promění v příjemnou. Kakaový bob obsahuje obrovské množství látek – minerály, vitamíny, antioxidanty, kvalitní přírodní tuky a další. Obsahuje také malé množství kofeinu a zároveň theobrominu, což je látka zlepšující koncentraci, kterou přítomnost kofeinu ještě zvýrazní. Dále obsahuje dopamin, serotinon a arginin, všechny tyto látky mají za úkol zlepšení nálady. Těžko po jedné potravině chtít víc než příjem širokého spektra vitamínů a minerálů, zlepšení koncentrace při současném povzbuzení a zlepšení nálady. Kakaové boby zkrátka chcete.

Kokosový olej

Kokosový tuk je takzvaný MCT, medium chain triglycerid, tedy mastné kyseliny se středním řetězcem. MCT tuky v těle fungují trochu jinak než tuky jiné. MCT tuky jsou ihned využitelné, pro jejich trávení nejsou potřeba žlučové kyseliny (jejich produkce při zátěži je značně omezena). Kokosový tuk tedy může sloužit jako okamžitý zdroj energie a co je hlavní, neukládá se do podkoží.
Do diety jako zdroj energie před tréninkem skvělá věc, kterou vám jen těžko nabídne jiná potravina.
Mimo dietu naopak energeticky podpoří anabolické procesy v těle a tím růst svalů. Může výborně posloužit jako zdroj energie i pro lidi trpící cukrovkou.
Kokosový tuk také působí výrazně na imunitu. Díky svému složení je schopen rozkládat viry i bakterie. A mimo zranění co dokáže více znepříjemnit přípravu na soutěž než právě nemoc. Imunita mi přijde dost podceňovaná a přitom tam vše začíná.
Dnes je velmi populární slovo "antioxidant" a ano, kokosový tuk je i antioxidantem. Napomáhá tak mimo jiné hojení poškozených svalů z tréninku (přírodní zdroj vitamínu E).
Předpokládám, že především pro dámy je možnost se jím pomazat od paty k hlavě až po vlasy další plus.

Greens

Nemá asi velký význam se každou takzvanou zelenou super potravinou zabývat zvlášť, proto je shrnu do názvu „greens“. Jedná se především o mladý ječmen, chlorellu a spirulinu. Všechny zmíněné mají opět vysoký podíl antioxidantů, opět velké množství vitamínů, minerálů a stopových prvků. Navíc také vlákninu, enzymy, chlorofyl, kyselinu listovou a další. Co je ve sportu velké plus je fakt, že snižují kyselost organismu, posilují imunitu a mají protizánětlivé účinky. Chuťově asi málokoho z nás nadchnou, alespoň já jsem jejich chuti nepropadl, ale na druhou stranu to není žádná tragédie a všechny zmíněné se vyrábějí i ve variantě tablet.

Maca

Maca je kořen, který roste v drsných klimatických a vysokohorských podmínkách, kde se nedaří jiným plodinám. Generacemi byla využívána pro efekt posílení organizmu, zvyšování odolnosti proti chladu a boji s nedostatkem kyslíku vlivem nadmořské výšky. Obsahuje opět řadu vitamínů a minerálů, především zinek, hořčík, draslík a sodík (složky nejlepších iontových nápojů). Má také široké spektrum aminokyselin a mastných kyselin. Dalšími zajímavými látkami jsou steroly a saponiny, ti z vás, kteří se kdy zajímali o přírodní zvýšení produkce testosteronu jistě znají. Opodstatnění využití ve sportu podtrhuje skutečnost, že čím dál více firem vyrábějící sportovní doplňky výživy Macu zahrnují do svého portfolia.

Super potravin je samozřejmě obrovská spousta a na další z nich se podíváme zase v dalším díle. Těšit se můžete například na chia semínka, goji, kelp, konopná semínka a protein, lucumu a quinou.

 

#PLAYHARD