Přihlásit se

Přihlašte se pomocí Facebooku

Nebo se přihlašte pomocí emailu

E-mail

Heslo

Chybné přihlášení!

Zapomenuté heslo

 Zavřít

Registrace nového uživatele

Zadejte údaje o hlavním kontaktu vašeho gymu.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů o gymu.

Zadejte hlavní údaje o kontaktu na vás.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů trenéra.

Uživatel s tímto e-mailem je již zaregistrován.
Zvolte si jiný e-mail.

Vyplňte všechny požadované údaje.

Heslo musí mít alespoň 5 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

 Přidat uživatele

Děkujeme za registraci!
Zkontrolujte svůj e-mail, kde naleznete pokyny k aktivaci svého účtu.

 Zavřít

Voucher zdarma

Pro získání voucheru je nutné se

 Zavřít

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj e-mail

 Odeslat

Odesláno. Zkontrolujte Vaši e-mailovou schránku

Trénink

Jak si vybrat správného trenéra ve fitnesscentru?

Jak si vybrat správného trenéra ve fitnesscentru?

Jak si vybrat správného trenéra ve fitnesscentru

Rozhodli jste se začít cvičit, ale nevíte, jak na to? Přemýšlíte nad tím, že se pokusíte cvičit pod dohledem osobního trenéra?

Pokud jste nováček v posilovně, je určitě dobré oslovit trenéra, aby vám vysvětlil, jaké cviky jsou pro vás vhodné, podle toho, na co se chcete zaměřit.

Od úplně prvních návštěv fitka, jsem si vždy všímala trenérů v něm. Tajně jsem je sledovala, jak lidi trénují, protože jsem se tomu všemu chtěla zdarma přiučit. Ale časem, jak jsem se v této oblasti vzdělávala, jsem zjistila, že ne každý trenér je ten správný a vyplatí se ho mít. A tak jsem se rozhodla napsat článek z mých zkušeností o tom, jak si vybrat toho správného trenéra a nevyhazovat penízky jen tak ven oknem a bez výsledku.


Úloha trenéra

Trenér vám musí sdělit, proč děláte určité konkrétní cviky a jaký budou mít efekt, upozornit vás na postupné zvyšování náročnosti, objasnit vám důležitost rozcvičení, protahování a uvolňování na konci tréninku. K dalším detailům tréninku pak patří určení přestávek na odpočinek, otestování silových schopností a volba přiměřené zátěže, hydratace v teplém prostředí a nepřerušovaný dozor nad správnou technikou. Osobní trenér vás během hodiny v podstatě vůbec nemá opustit.

Proč je dobré mít osobního trenéra ve fitnesscentru?

* Naučí vás správnou techniku cviků (při nesprávném cvičení se mohou vyskytnout různá nepříjemná zranění).

* Měl by vám vypracovat jídelníček přesně pro vás, který tvoří až 70% úspěchu.

* Stejně byste měli dostat i tréninkový plán podle vašich cílů.

* S trenérem vašich cílů dosáhnete mnohem rychleji, než když se budete snažit sami a mnohdy nesprávně.

* I přesto, že si myslíte, že dál už nemůžete, pak právě trenér posouvá vaše limity. Pomáhá vám překonat sami sebe a přesvědčit vás, že to jde i bez zbytečných výmluv. Je to jen o vaší hlavě.

* Osobní trenér je tu na to, aby jste čas, strávený tréninkem, využili co nejefektivněji.

V následujících odpozorovaných modelech chování se vám pokusím napomoci, jak zjistit, zda vybranému trenérovi záleží na vás a na tom, jak vás trénuje, nebo je mu úplně jedno, jestli někam pokročíte. Trenér neplní svou funkci, pokud vás nenaučí, jak správně stroj používat. Posilování není jen o provádění sérií a opakování. Trenérova práce spočívá i v tom, že vás poučí o detailech a vše názorně ukáže, abyste si příště věděli rady i sami.

1) Pokud si trenér během vašeho osobního tréninku hraje s telefonem, tak vás tím vlastně okrádá. Vy mu platíte za jeho pozornost a pokud vám ji nevěnuje, někde bude chyba.

2) Pokud váš trenér tráví čas s jinými lidmi v posilovně i přesto, že má s vámi osobní trénink, pak mu vlastně financujete jeho společenský život, ale nijak tím nepomůžete své snaze zlepšit si postavu. Pamatujte si, trenér má pečovat o to, jak cvičíte, a ne o to, jaký den dnes měl člověk na vedlejším stroji.

3) Pokud vám trenér neposkytne dostatečné informace o cvičení, těžko budete mít někdy dostatek znalostí, abyste někdy cvičili sami. Trenér by vám měl vždy vysvětlit, proč cvičíte takový a takový cvik a ne jiný, a podobně.

4) Pokud se vám trenér snaží prodat nějaké suplementy, dejte si vždy pozor. Položte si otázku, zda není dotyčný finančně zainteresován na tom, abyste si produkt zakoupili. V takovém případě by mu mohlo více jít o vlastní zisk, než o to, zda produkt opravdu potřebujete.

5) Trenér nemyslí na to, co by bylo pro vás nejlepší, pokud vám radí něco, čím jde proti doporučení lékaře.

6) Jediné nepohodlí, které byste během tréninku měli mít, je pocit pálení ve svalech.

V případě pokud si najmete osobního trenéra opačného pohlaví, měl by být mezi vámi striktně dodržován přístup, jak ke každému jinému klientovi. V případě, že se vás trenér dotýká více, než by bylo přípustné a je vám to nepříjemné, uděláte nejlépe, když s ním ukončíte tréninky.

7) Pokud trenér během doby, za kterou ho platíte pravidelně svačí, nebo obědvá, zvažte, zda se vám v danou chvíli dostává potřebné pozornosti. Co kdyby se při provádění cviku stalo, že silově selžete? Byl by schopen vám rychle pomoci, aniž by mu sousto zaskočilo, případně aby poprskal vše poblíž?

Doufám, že vám těchto pár tipů pomůže při vašem případném výběru nového trenéra, nebo při vyzkoušení, nakolik je váš aktuální trenér ten správný.

Autor.  Lucka Žuffová