Přihlásit se

Přihlašte se pomocí Facebooku

Nebo se přihlašte pomocí emailu

E-mail

Heslo

Chybné přihlášení!

Zapomenuté heslo

 Zavřít

Registrace nového uživatele

Zadejte údaje o hlavním kontaktu vašeho gymu.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů o gymu.

Zadejte hlavní údaje o kontaktu na vás.
Po potvrzení registrace odkazem, který dorazí na zadaný email budete moci pokračovat k zadání detailů trenéra.

Uživatel s tímto e-mailem je již zaregistrován.
Zvolte si jiný e-mail.

Vyplňte všechny požadované údaje.

Heslo musí mít alespoň 5 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

 Přidat uživatele

Děkujeme za registraci!
Zkontrolujte svůj e-mail, kde naleznete pokyny k aktivaci svého účtu.

 Zavřít

Voucher zdarma

Pro získání voucheru je nutné se

 Zavřít

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj e-mail

 Odeslat

Odesláno. Zkontrolujte Vaši e-mailovou schránku

Sportovní výživa

Předtréninkové suplementy

Předtréninkové suplementy

Předtréninkové suplementy, nakopávače, NOčka nebo jak tomu jste zvyklí říkat, se v poslední době těší velké oblibě. Málokdo si už dokáže svůj trénink představit bez pořádné dávky kofeinu a dalších látek pro maximalizaci napumpování, nabuzení a soustředění v průběhu tréninku.

Nabídka na trhu s výživovými doplňky je obrovská a začátečník se může v této nabídce lehce ztratit. Pojďme si tedy projít hlavní složky předtréninkovek a jejich efekt pro náš trénink a svalový růst.

Pokud si dáte tu chvilku práce, v nějakém eshopu s doplňky výživy si vyfiltrujete sekci s předtréninkovými suplementy a budete u jednoho po druhém zkoumat složení, zjistíte, že ve většině případů to jediné co se liší je poměr jednotlivých složek a obal. Samotné složení je pár látek objevujících se stále dokola a jsou to následující:

Kofein

Kofein je hlavní a zásadní složkou předtréninkových stimulantů. Je to bílá, sypká směs, která má nahořklou chuť. Kofein je celosvětově asi nejvíce zneužívaný stimulant. Předpokládám, že každý z nás má s kofeinem nějaké zkušenosti a dokáže si jeho účinky dostatečně představit. Obsah kofeinu napříč spektrem suplementů se liší, ale nejčastěji se pohybuje kolem hodnoty 200mg, jen zřídkakdy je to více. Pro srovnání, v espressu je obsah kofeinu kolem 120mg, běžná dávka v předtréninkovém suplementu tedy odpovídá zhruba dvojitému espressu. Důležité je si uvědomit, že naše citlivost na kofein se jeho pravidelným používáním snižuje a je tedy postupně potřeba zvyšovat jeho dávky pro stejný efekt.

Taurin

Taurin je látka velmi důležitá pro některé funkce lidského organismu jako vidění, kardio systém, nervová soustava a další. Proto je také tělo schopné si ho v určitém množství tvořit samo (z cysteinu). Ve stresových podmínkách spotřeba taurinu roste a trénink stresovou situací jistě je. Po suplementování taurinu se cítíte svěžejší, více soustředění. Taurin bývá hlavní složkou energy drinků, díky současnému obsahu cukru, působí totiž hypoglykemicky, proto v doplňcích bez obsahu cukru ho spíše nenajdeme. Jeho obsah se pohybuje od 1g po 3g.

Rychlé cukry

Maltodextrin, dextróza, ribóza, vitargo a další je označení pro rychlé cukry. Slouží jako okamžitý zdroj energie pro tělo. Jako další efekt přináší lepší vstřebatelnost pro ostatní látky obsažené v předtréninkovkce díky vyloučení inzulínu, který má za úkol krevní cukr a s ním i to co momentálně v krvi je „uklidit“. Množství rychlých cukrů je čistě na preferencích výrobce a je možné najít i verze suplementů bez cukru.

Kreatin

Kreatin je stará dobrá klasika pro zvýšení síly i následnou regeneraci po tréninku díky. Co do smysluplnosti zařazení do vaší suplementace jen těžko budete hledat něco jiného než právě kreatin. Je odzkoušen mnoha, mnoha cvičenci a jeho účinky prokázané. Článků a studií existuje obrovská spousta, proto se jeho účinky v tomto článku zabývat nebudu. Nejčastěji bývá obsažen v osvědčeném množství 5g v dávce a to často i v jeho různých formách.

Arginin

Dříve, ještě před vlnou předtréninkových suplementů, byly populární takzvané NO produkty. Jejich cílem bylo větší napumpování svalů v průběhu tréninku. Jejich hlavní složkou byl právě arginin. Ten má za úkol zvětšovat prokrvení svalů a mozku. Do pracujících svalů se tedy dostane více živin a pocit při tréninku je intenzivnější. Není to tedy primárně stimulant, ale právě prokrvením může znásobit pocit a chuť do tréninku. Jeho dalším důležitým efektem je podpora vylučování růstových hormonů. Pro zajímavost, při  vyšetření hladiny GH se používá pro stimulaci právě arginin. Dávka argininu se pohybuje kolem 2g.

Citrulin

Citrulin působí podobně jako arginin a proto je vhodná jejich kombinace. Podílí se na odstranění amoniaku z organismu a tím působí pozitivně na regeneraci. Amoniak může být problém i pro ty z vás, kteří mají stabilně vysoký příjem bílkovin. Citrulin také urychluje hojení a zmírňuje únavu. Především při více fázovém tréninku citrulin jistě oceníte. Dle mého názoru by ve správném předtréninkovém suplementu chybět neměl a to v množství kolem 1-1,5g.

Ornitin

Ornitin působí synergicky s argininem i citrulinem.  Posiluje účinek argininu a společně s ním podporuje vylučování růstového hormonu. Společně s BCAA podporuje vylučování inzulínu, což normálně bývá prací cukrů. To má opět za efekt dopravení více živin k pracujícímu svalu a tedy podporu jeho růstu i následnou regeneraci. Ornitin také dokáže působit jako omezující katabolismus při hladovění nebo dietách. V předtréninkových suplementech se už tak často bohužel neobjevuje, ale také ho můžeme sem tam najít. Jeho dávkování by mělo být 2:1 s argininem (2 díly arginin, 1 díl ornitin).

Beta alanin

Alanin působí pozitivně proti zakyselení. To hraje zásadní roli v následné regeneraci nebo v délce prováděného výkonu. Pomáhá také oddálit svalovou únavu. Jeho častým projevem po suplementování je mravenčení po celém těle, postupně můžete cítit kam všude se dostává. Ne každý tento efekt pocítí, u mě například je to kolikrát dost intenzivní. Někteří naopak tento efekt vyhledávají pro pocit, že „se něco děje“. Množství bývá kolem 2g v dávce.

Toto je několik základních složek předtréninkových suplementů. Samozřejmě jsou další, ale ty se většinou objevují jen občas nebo v zanedbatelném množství pro nějaký znatelný efekt a jsou to například: maca, rhodiola rosea, DAA, karnitin a další různé extrakty a adaptogeny.

Při výběru toho „správného“ se můžete inspirovat tímto článkem a trochu se díky popisům jednotlivých složek zorientovat v tom co od toho daného můžete očekávat, jestli je jeho složení smysluplné nebo je to jen drahý, sladký energy drink.

http://www.amix-nutrition.cz/produkty/volumizery/cellzoomr-hardcore-activator.html

 

#PLAYHARD @OndrejPartyngl